Scholarship

18 October 2018

BURS OLANAKLARI

Medipol Üniversitesi öğrencileri, ÖSYS sonucuna göre %100, %50 ve %25 burslu olarak eğitim hakkı kazanırlar. Öğrenim bursu olarak adlandırılan bu burslar, zorunlu hazırlık programı da dâhil olmak üzere yasal eğitim süreleri kapsamında geçerlidir. İsteğe bağlı hazırlık eğitimi almak isteyen öğrenciler kayıtlı oldukları programın %25 burslu ücretini öderler.

İstanbul Medipol Üniversitesinde verilen burslar karşılıksız olup ancak disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir.

İstanbul Medipol Üniversitesi burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsamaktadır. Barınma, beslenme, ulaşım, kitap, eğitim malzemesi vb. konular burs kapsamı dışındadır.

Üstün Başarı Bursu[*]

Yerleştiği programın puan türünde standart eğitim süresince ve hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere;

• İlk 100 e giren her öğrenciye 5.000 TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,

• 101-250 arasında yer alan her öğrenciye 4.000 TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca),

• 251-500 arasında yer alan her öğrenciye 3.000 TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca),

• 501-750 arasında yer alan her öğrenciye 2.000 TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca) ve

• 751-1000 arasında yer alan her öğrenciye 1.500 TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca) verilecektir.

Başarı Bursu

Tüm lisans programlarında geçerli olmak üzere, derslerinde başarılı olarak sınıfında ilk 3 dereceye giren öğrencilerin bir sonraki yıl eğitim ücretlerinde indirim yapılır. Buna göre;

Başarı Bursu alacak öğrenciler tamamlanan eğitim öğretim yılı içindeki senelik ağırlıklı not ortalaması ve diğer şartlara göre belirlenmekte olup ilgili burs sadece takip eden yıl için geçerlidir. (Bahar yarıyılında not yükseltmek veya başarısızlık nedeniyle bütünleme sınavına girmeksizin almış olduğu notlar dikkate alınacaktır.)

Buna göre;

Sınıf/sene ağırlıklı not ortalamasına göre ve öğrencinin bütünlemeye kalmaması şartı ile

Sınıf birincisi olan öğrenci bir sonraki eğitim-öğretim döneminde ücretsiz eğitim alır.

Sınıfında 2. olan öğrencinin eğitim ücretinin %50’si ve

Sınıfında 3. olan öğrencinin eğitim ücretinin %25 oranında kendilerine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim yapılır.

Öğrenci tam burslu ise bir sonraki eğitim döneminde başarı bursu (nakit olarak) verilir.

Zorunlu ve/veya isteğe bağlı hazırlık süreci hariçtir.

Tercih İndirimi

Yerleştikleri program öncesindeki bütün tercihlerini İstanbul Medipol Üniversitesi’nin ön lisans ve lisans programları arasından yapan adaylara, aşağıdaki şekilde tercih indirimi uygulanacaktır.

Sadece Tam Burslu ve %50 Burslu kontenjanı olan programların, %50 Burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim,

Tam Burslu, %50 Burslu ve %25 Burslu kontenjanı olan programların, %25 Burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim,

Ücretli kontenjanı bulunan Tıp Fakültesi ile Hukuk Fakültesinde ücretli kontenjana yerleşenlere öğrenim ücretinden %50 indirim ve %25 Burslu kontenjanına yerleşenlere kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim yapılacaktır.

(Uzaktan Eğitim Sistemi ile eğitim veren programlar ile Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin Türk Müziği Programı için tercih indirimi uygulanmayacaktır.)

Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim İndirimi

Ücretli, %25 veya %50 burslu olarak eğitim görecek şehit ve gazi çocuklarına ayrıca %10 eğitim indirimi yapılmaktadır.

Anlaşmalı Liseler

Üniversitemiz ile özel protokol imzalamış olan liselerden mezun olarak üniversitemiz lisans ve önlisans programlarına yerleşen öğrencilere protokolde yer alan indirim oranları ayrıca uygulanacaktır.

*Güncel eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için adayogrenci.medipol.edu.tr bağlantısını inceleyiniz.

 

 

[*] 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için geçerlidir.